Warmia i Mazury to kraina geograficzna znana przede wszystkim z wielkich jezior, malowniczych krajobrazów i sielskiej atmosfery sprzyjającej błogiemu wypoczynkowi. Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie położony w okolicach Grunwaldu i Ostródy doskonale wpisuje się w to otoczenie. Oprócz całej infrastruktury, jaką hotel oferuje na co dzień, są weekendy, kiedy na gości czekają dodatkowe atrakcje. Mają oni wtedy okazję lepiej poznać region, czyli lokalną naturę, kulturę i tradycje. Jak ją najlepiej poczuć? Poprzez kuchnię i smak prawdziwego jedzenia.
Na tym założeniu opiera się projekt Dr Irena Eris Tasty Stories. Jego celem jest pokazywanie regionów, w których znajdują się hotele, a zwłaszcza odkrywanie kolejnych „tasty stories” - smakowitych, pełnych emocji opowieści o lokalnej kuchni i produktach, które na co dzień trafiają na stoły hotelowych restauracji. Już po raz trzeci zespół pracowników Hoteli SPA Dr Irena Eris wraz z ekipą filmową wyruszył w podróż do lokalnych rolników, hodowców, producentów jedzenia oraz wyjątkowych miejsc, z którymi związani są szefowie kuchni hotelu. Wycieczki te zostały udokumentowane, wywiadami z bohaterami „tasty stories”, albumem zdjęciowym i filmem prezentowanym podczas finałowego weekendu oraz na stronie internetowej projektu drirenaeristastystories.com.
Bohaterowie Tasty Stories
W tym roku przewodnikiem po regionie był Grzegorz Gręda, szef kuchni slowfoodowej Restauracji Romantyczna w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. Grzegorz pochodzi z położonego nieopodal Dobrego Miasta i jak nikt zna nie tylko lokalne tradycje, doskonałe produkty, ale przede wszystkim tych, którzy je tworzą. To oni, ludzie na co dzień współpracujący i związani z hotelowymi restauracjami stają się bohaterami Tasty Stories.
Jedną z nich, w tegorocznej edycji projektu jest Krystyna Ziejewska, hodowczyni gęsi owsianej, współzałożycielka Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi i grupy producentów rolnych Marpol. Organizuje konkursy, festiwale, pokazy kulinarne i z pasją propaguje najlepszej jakości gęsinę zachęcając do jej jedzenia nie tylko z okazji Dnia Świętego Marcina. Warmia może się poszczycić hodowlami świetnej gęsi owsianej na naprawdę dużą skalę.
Mariusz i Bożena Sekulscy z Warmińskiego Stowarzyszenia Chłopów Bosych to kolejni bohaterowie projektu. Rolnicy-ekolodzy ze wsi Praslity, wegetarianie, uprawiają dawne odmiany pszenicy (płaskurka, samopsza, orkisz), pieką chleb na zakwasie, prowadzą warsztaty. Żeby podkreślić swój związek z naturą, pokazać, że mocno stąpają po ziemi, cały rok chodzą boso.
Jolanta Kołodziejczyk na co dzień pracuje w kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, a oprócz tego pomaga tacie, Eugeniuszowi, w prowadzeniu pasieki. Z pasją rozwijają hodowlę pszczół i produkują świetne i różnorodne miody - zaledwie kilometr od hotelu.
Wieczór w Rybakówce i dodatkowe atrakcje weekendu
Weekend „Tasty Stories” rozpoczął się w piątek (18. września), wieczorem od targu lokalnych produktów zorganizowanego w Rybakówce - pięknie położonej nad stawem tuż przy hotelu. W kiermaszu wzięli udział bohaterowie tegorocznej edycji oraz dwóch poprzednich, m.in.: Jarosław Parol z Wędzarni Warmińskiej, który hoduje i wędzi ryby, Joanna i Sebastian Walkiewiczowie, producenci ekologicznych warzyw, Helena Wróblewska i Izabela Ciesielska, hodujące kozy i wyrabiające kozie sery, czy Paweł Błażewicz z Browaru Kormoran. Jak deklarują organizatorzy, wszystkie produkty powstały w odległości maksimum 80 kilometrów od hotelu - według zasad Slow Food. Goście mieli możliwość nie tylko zakupić produkty, ale także spróbować dań z nich przygotowanych. Najbardziej spektakularnym punktem tego wieczoru była niezwykle delikatna gęś pieczona pradawną łemkowską metodą: przez dwanaście godzin na rozgrzanych kamieniach w zakopanym dole. W niezobowiązującej atmosferze i klimatycznej scenerii goście spędzili długie godziny rozgrzewając się napojami i ciepłem ogniska.
Z okazji „Tasty Stories” w restauracji Oranżeria przygotowano specjalny bufet śniadaniowy, a także wkładkę do obiadowego i kolacyjnego menu, w którym wyróżniono produkty od bohaterów wszystkich edycji projektu. Natomiast w sobotnie popołudnie ekipa FILMS for FOOD, partner projektu, przygotowała pokaz polskiego filmu dokumentalnego pt. „Łowcy miodu” w reżyserii Krystiana Matyska z Magdaleną Popławską w roli narratorki. Film to podróż od Augustowa, przez Baszkirię, aż po Neapol, która przedstawia współczesną sytuację pszczół, tak ważnych dla naszego ekosystemu. Tradycyjne barcie w lasach, czy nowoczesne ule w miastach to przedstawione w filmie metody na to, aby pomóc przetrwać pszczelim populacjom. Seans poprzedziła degustacja piw miodnych Kormoran i barwne opowieści Pawła Błażewicza o tym, jaką rolę miód odgrywa w produkcji ich piw.
Przez cały weekend goście mieli też możliwość skorzystania z przejażdżek w okolicach hotelu luksusowymi samochodami sportowymi włoskiej marki Maserati, partnera wydarzenia.
Kolacja degustacyjna w Sielance
Kulminacyjny punkt programu to kolacja w Gospodzie Sielanka, położonej przy wjeździe na hotelową posesję. Gospodarzami kolacji byli szefowie kuchni dwóch hotelowych restauracji: Agnieszka Wilbrandt, szefowa kuchni restauracji Oranżeria oraz Grzegorz Gręda, szef kuchni restauracji Romantyczna. Do współpracy zaprosili Ewelinę Łapińską, szefową kuchni i właścicielkę restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, która zdobywała doświadczenie m.in. w restauracji The Ledbury w Londynie, była także finalistką programu Top Chef. Na co dzień korzysta z regionalnej kuchni i produktów z Podlasia, którą często łączy z lekkimi azjatyckimi akcentami. Wniosła więc świeże spojrzenie na kuchnię warmińską, przygotowując na kolację wędzonego pstrąga (od Jarosława Parola) z ogórkiem i miso oraz charakterystyczną dla Podlasia zupę ziemniaczaną z piernikiem, kwiatkami rzepaku i półgęskiem (od Krystyny Ziejewskiej). Gęsina była motywem przewodnim i głównym składnikiem kilku innych dań podczas kolacji: pierogów z gęsią, jabłkiem i trawą żubrową przygotowanych przez Agnieszkę Wilbrandt, czy dania z podrobów: żołądków i serc z burakiem, grzybami i orkiszem (z gospodarstwa Chłopów Bosych), w którym szefowie pokazali, że kierują się filozofią zero waste i mają ogromny szacunek do produktów. Pojawiły się także dania bezmięsne: asiette z dyni - czyli dynia w różnych postaciach, szaszłyki z kiszonego jabłka, czy skorzonera od Walkiewczów z pietruszką i kozim serem od Wróblewskiej i Ciesielskiej. Jako ciepłe danie rybne wystąpił jesiotr z sielawą, porem i brukwią, przygotowany przez Agnieszkę Wilbrandt. Grzegorz Gręda zaserwował nieoczywisty deser, który stanowił klamrę całej kolacji i eksponował produkty od wszystkich tegorocznych bohaterów - lody z gęsiej wątróbki z miodem i chlebem. Na zakończenie szefowie osobiście podali do stołu praliny i porozmawiali z gośćmi.
O odpowiedni dobór win i alkoholi do kolacji zadbał sommelier Krzysztof Królczyk z firmy Wineonline, który na ten wieczór wybrał m.in. Luganę z Veneto, Spätburgundera z Palatynatu, czy Porto do deseru. Wieczór uświetnili swoją obecnością niektórzy z bohaterów „Tasty Stories”, a także przedstawiciele lokalnych władz (Gmina Ostróda partneruje projektowi) oraz Irena Eris i Henryk Orfinger - twórcy i właściciele Hoteli SPA Dr Irena Eris.
Jak mówi Michael Pollan, amerykański pisarz i aktywista promujący dobrą żywność, na co dzień często zapominamy, jak smakuje i na czym polega prawdziwe jedzenie. W tym kontekście „Tasty Stories” to coś znacznie więcej niż wizerunkowy projekt sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris - to okazja do poznania szerszego kontekstu regionu, docenienia tego co mamy na wyciągnięcie ręki, ale na co często nie zwracamy uwagi. Celebrując wspólny posiłek goście TS mogli czerpać czystą przyjemność, a także poznawać historie niezwykłych ludzi, którzy na co dzień są niewidzialni, a dzięki takim projektom wreszcie stają się widoczni i docenieni. A to wszystko przekłada się na codzienne funkcjonowanie i filozofię Hoteli SPA Dr Irena Eris.
FILM RELACJA
Materiały filmowe i wywiady z bohaterami wszystkich edycji Dr Irena Eris Tasty Stories dostępne są na stronie: drirenaeristastystories.com
Odkrywanie smaków Warmii i Mazur 28.10.2019
Targ lokalnych produktów, spotkania z producentami jedzenia, pokazy filmowe, przejażdżki po okolicy, degustacje lokalnego piwa - a na koniec uroczysta kolacja przygotowana przez świetnych szefów kuchni. Tak w skrócie wyglądał finał, trzeciej już, warmińsko-mazurskiej odsłony Tasty Stories, który w dniach 18-20 października odbył się w Hotelu SPA Dr Irena Eris na Wzgórzach Dylewskich.